שאלות נפוצות

מה כל כך חשוב במזוזה ?

המזוזה היא מצווה גדולה וחשובה, שסגולתה אריכות ימים, שמירה על הבית ויושביו וקבלת שפע גדול מהקב"ה.

האם מזוזות או תפילין צריכים להיות כשרים" ?

בוודאי, 99 % כשר זה 100 % פסול. התפילין והמזוזות חייבים להיות כשרים.

אמרו לי לתקן את המזוזה

אסור לתקן מזוזה, נקודה!

סופר סת"ם חייב לשמור מצוות ?

כתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות, אינה גרפיקה או אומנות. היא מלאכת שמים ולכן הסופר צריך להיות ירא ה' מרבים, בן תורה, מוסמך ומומחה במלאכתו.

יש לנו בשכונה גרפיקאית סופרת ומאיירת, אפשר לקנות אצלה מזוזות ?

אם יש לה חנות שעומדת תחת פיקוח של גוף רבני מוכר וידוע, אין שום בעיה. אבל, אם היא בעצמה "כותבת", כמו שראינו לאחרונה הרי הדבר מנוגד להלכה בצורה חד משמעית ומזוזות אלו פסולות.

מה זה תפילן "דקות" ?

תפילין שעשויות מעור של "בהמה דקה" (צאן).

מה זה תפילין "בהמה גסה" ?

תפילין העשויות מעור של "בהמה גסה" (בקר).

למה המושג הזה "מהודר" ? מה, כשר לא טוב ? האם ה' פחות יאהב אותי אם אקנה כשר ולא מהודר, ומה אם אין לי אמצעים ?

כשר, גם טוב. הכל לפי מה שהוא אדם. הקב"ה לא יבוא אליך בטענות אם אין ידך משגת לקנות מהודר. אבל, אם בכל דבר בחיים אתה קונה "מהודר" רצוי שגם בדברים שבקדושה תשקיע ותרכוש מהודר, זה יעשה לך רק טוב.

האם זה נכון שיש כתב "אשכנזי" ו"כתב ספרדי" ?

בעיקרון כן, יש כתבים שונים. כגון: "בית יוסף", "האר"י ז"ל" וכתב "וועליש". האשכנזים משמשים בדרך כלל בכתב "בית יוסף", החסידים בכתב "האר"י ז"ל" והספרדים בכתב "וועליש".

איך אפשר לדעת אם הסופר הוא אדם שאפשר לסמוך עליו ?

יש לפנות לרב המקומי באזור מגוריך ולקבל המלצות על הסופר. יש לשאול את הסופר אלו רבנים ומורי הוראה ממליצים עליו. האם יש בידו תעודת הסמכה. האם הוא מוכר ברבנות המקומית וכו'. ככלל, הסופרים הטובים ידועים ומפורסמים ותמיד יש לחקור ולדרוש

תמיד היינו קונים באלנבי או בנחלת בנימין, מה זה לא טוב ?

אי אפשר לפסול מזוזה רק משום שנקנתה ברחוב זה או אחר. אבל, האם יהלומים גם היית קונה בנחלת בנימין ?! לא ולא ? למה ? כי אתה רוצה מוצר שיש לו "אבא ואמא". במזוזה ותפילין הדבר חשוב שבעתיים. בדרך כלל אלו שמוכרים בחנויות כאלה, אינם עומדים תחת פיקוח, הם קונים מכל דכפין, אין פיקוח ואין השגחה. ואתה שם את כספך על קרן הצבי, יכול להיות שאתה משקיע בקופסא יפה אבל הקלף שהוא החשוב יכול להיות ברמה ירודה עם בעיות הלכתיות קשות, לכן, שומר נפשו ירחק.

למה לא מדפיסים מזוזות, היום העולם התפתח ?

המצווה היא בכתיבה ממש בעבודת יד ולא ע"י מכונה. על מנת שהברכה תחול יש להקפיד על כל כללי ההלכה ואפילו על "קוצו של יו"ד"

למה ספר תורה עולה כל כך הרבה ?

הדבר כרוך בהוצאות גדולות על קלף, שכר כתיבה של הסופר, מתייג, מגיה ראשון, הגההת מחשב, תיקונים, מגיה שני ושלישי . כתיבת הספר משתרעת על פני שנה ואף יותר מכך, לכן יחסית למזוזות ותפילין מחירו של ספר תורה יותר גבוה.

מה זה משוח ?

בעור ישנן נקבוביות. הכתיבה על גבי "שטח" מחוספס ומשתנה, פעם שעיר ופעם חלק, גורמת להאטה בקצב הכתיבה. לפני הרבה שנים היו כאלה ש"משחו" את הקלף בחומר העשוי מסיד ודבק, כך הקלף היה נעשה חלק יותר והכתיבה היתה נעימה ומהירה יותר. היו כאלה פוסקים שראו בכך הידור ונוי מצוה. אבל פוסקים אחרים ראו בזה חציצה. וכן כאשר גוללים את הקלף שמטבעו הוא רך, הסיד מתפוצץ והאותיות נושרות. כיום, לא כותבים על קלף משוח.

מה זה שליל ?

בגדול, שליל זהו קלף עדין ורך, נח לכתיבה, "קטיפתי" בפי הסופרים ועשוי משליל של בהמה גסה.

למה צריך הגהת מחשב ?

מעיקר הדין לא צריך הגהת מחשב. אבל יש לנו לרתום את כל הטכנולוגיה לטובת הידור מצוה. אדם הוא אדם. אדם עשוי לטעות ולכן מאז שיש את היכולת לסרוק את הספר המחשב ולבדוק שהוא נקי מטעויות הרי זה משובח.

כמה זמן לוקח לכתוב מזוזה ?

סופר סת"ם מומחה ובעל כתיבה נאה יכול לכתוב מזוזה בשעתיים.

תפילין שנופלים, צריכים לצום ?

כן. אבל תלוי אם נפלו ללא הכיסוי או עם הכיסוי. כיום כיון "שירדה חולשה לעולם" נהוג לא לצום אלא "לפדות" את הצום בצדקה. כלומר, עושים תחשיב של האוכל שאדם זה אוכל במהלך היום ואת השווי נותנים לצדקה לעניי